Aktualności

Grupa Grimaud

logo grimaud

Stabilność marki CHOICE GENETICS gwarantuje obecność w ramach operującej globalnie GRUPY GRIMAUD, specjalizującej się w genetyce wielu gatunków zwierząt. Zaplecze naukowe i kapitałowe grupy zapewnia ciągły postęp genetyczny świń, w oparciu o najnowszą wiedzę naukową, zweryfikowaną na fermach hodowlanych całego świata.

Czytaj więcej

20 kwietnia nastąpiło otwarcie nowoczesnej fermy trzody chlewnej ze stanowiskami na 749 loch, należącej do Dariusza Jankowiaka, która zasiedlona zostanie genetyką Choice Genetics. Ferma w Kołaczkowicach k. Miejskiej Górki to urzeczywistnienie najnowocześniejszych założeń i trendów w hodowli oraz utrzymaniu loch. Zaawansowana technologicznie, świetnie wpisana w lokalny krajobraz, materializuje aspiracje nie tylko ekonomiczne, ale przyczynia się do radykalnej zmiany postrzegania tego typu inwestycji w regionie.

Dariusz Jankowiak to doświadczony hodowca z rodziny o wieloletnich tradycjach rolniczych i hodowlanych. Hodowlą trzody zajmuje się od ponad 20 lat. Przez wiele lat był prezesem spółek w grupie kapitałowej PKM DUDA S.A. nadzorując produkcję trzody chlewnej na fermach koncernu, które rocznie produkowały ok. 150 tys. świń. Prowadzi fermy tuczowe oraz hodowlę w cyklu zamkniętym. Reprodukcja zwierząt hodowlanych dla firmy genetycznej to pierwsza tego typu inwestycja.

Celem inwestycji jest produkcja loszek towarowych F1 NAIMA realizowana na potrzeby Choice Genetics Polska. Materiał hodowlany z nowej fermy będzie dystrybuowany do polskich gospodarstw rolnych, co przyczyni się do wzrostu jakości produkcji trzody chlewnej w Polsce.

- Na genetyce Choice Genetics pracuję od wielu lat, zależy mi na produkcji jak najlepszego materiału przy współpracy ze sprawdzonymi Partnerami – podkreśla Dariusz Jankowiak właściciel Gospodarstwa Rolnego w Kołaczkowicach – To bardzo dobra genetyka, sprawdzona w polskich warunkach środowiskowych, dająca gwarancje rozwoju polskiego rolnictwa – dodaje.

cc

Choice Genetics na rynku polskim obecny jest od niemal 20 lat. W ofercie firmy znajdują się cenione na krajowym rynku knury terminalne jak P76, Neckar, czy Pietrain i właśnie locha F1 NAIMA, jedna z najpopularniejszych loch w Polsce i na całym świecie. Firma nie ogranicza się do sprzedaży materiału hodowlanego. Za cel przyjęła sobie osiąganie przez krajowych producentów maksymalnego potencjału genetycznego sprzedawanych zwierząt. Powołany zespół Multiserwisu, składający się z doradców genetycznych, żywieniowych, weterynarzy i specjalistów od zarządzania fermami, od lat pracuje wspólnie z polskimi hodowcami w kierunku stałej poprawy wyników hodowlanych i osiągania poziomu efektywności zachodnich ferm. Choice Genetics propaguje nowoczesne metody zarządzania fermą hodowlaną, jak rozród z zastosowaniem sztucznej inseminacji. Pomaga jej w tym, należąca do firmy największa w Polsce prywatna stacja unasieniania loch w Smólnikach Osieckich, gdzie hodowcy mogą zakupić nasienie knurów różnych ras, do samodzielnej inseminacji.

- W ramach różnych programów hodowlanych współpracujemy z wybranymi producentami trzody w celu reprodukcji zwierząt naszej genetyki - mówi Stanisław Niemyjski Prezes Zarządu Choice Genetics Polska - Starannie przy tym dobieramy partnerów, chodzi przecież o materiał hodowlany dla naszych klientów, polskich producentów trzody. Ferma w Kołaczkowicach to kolejny taki obiekt w Polsce i jestem przekonany, że będzie dostarczał materiał najwyższej jakości. – dodaje.

Loszki towarowe F1 NAIMA, produkowane będą w Kołaczkowicach w oparciu o stado loch GP Gallia oraz nasienie knurów GP Redone, dostarczane ze stacji unasieniania loch w Smólnikach Osieckich. Zwierzęta przyjadą na obiekt w ostatnim tygodniu kwietnia. Zakładana roczna skala produkcji F1 NAIMA to 4500 tys. loch.

F1 NAIMA to najważniejszy produkt w ofercie firmy. Loszki te cechuje plenność, wysoka masa urodzeniowa i przeżywalność prosiąt, niskie koszty produkcji prosiąt (pobór paszy/prosię odsadzone) oraz długa użytkowość rozpłodowa. Hodowcy podkreślają także jej bezobsługowość i łatwe wyproszenia. Najlepsi wg producenta, osiągają wynik 31 prosiąt od lochy w roku. To rosnący popyt na lochę, stoi za współpracą firmy z Dariuszem Jankowiakiem.

k naima 20

Inwestor dobierając partnerów do współpracy postawił na sprawdzone rozwiązania i firmy będące dla niego gwarancją wysokiej jakości oraz profesjonalizmu w utrzymaniu najwyższych standardów na fermie. W zakresie wyposażenia technicznego inwestor skorzystał z oferty firmy POLNET, która wyposażyła fermę w najnowsze technologie i rozwiązania produkcyjne. W sektorze krycia zwierzęta będą utrzymywane na ruszcie betonowym i posadzce betonowej, na porodówce w systemie bezściółowym, na tzw. pełnym ruszcie, a na odchowalni na ruszcie plastykowym. W całym budynku pasza zadawana jest automatycznie, paszociągiem, a wentylacja posiada płynną regulację pracy wentylatorów Multifan. Powietrze do sektorów dostaje się z zewnątrz budynku, dodatkowo zastosowano system jego schładzania. Na porodówce oprócz ogrzewania miejsc dla prosiąt systemem wodno-podłogowym, zamontowano dodatkowo system nagrzewnic.

W efektywnej hodowli świń kluczowe znaczenie ma odpowiedni program żywienia. Żywienie stanowi największą część wszystkich kosztów produkcji. Na nowej fermie inwestor zdecydował się wdrożyć program żywienia na sucho, który opracowała firma DE HEUS POLSKA, od 25 lat wspierająca rozwój polskiego rolnictwa oraz oferująca rozwiązania żywieniowe i biznesowe „szyte na miarę” potrzeb hodowców

- Ośmioletnia współpraca, zbudowana na zaufaniu, dobrych wynikach technicznych i zadowoleniu z serwisowania sprawiła, że Pan Dariusz Jankowiak zdecydował się powierzyć nam żywienie trzody również w nowej fermie zarodowej w Kołaczkowicach. – podkreślił Adam Zaleski dyrektor generalny DE HEUS POLSKA - Zajmiemy się tam doradztwem żywieniowym, dostarczając pasze pełnoporcjowe dla loszek hodowlanych, loch prośnych i karmiących oraz prestartery odsadzeniowe i poodsadzeniowe dla prosiąt.

Zwierzęta będą cechowały się najwyższym stanem zdrowotnym, dlatego też ogromny nacisk położono na bioasekurację. Cały kompleks został szczelnie ogrodzony. Wejście do fermy odbywać się będzie poprzez śluzy sanitarne. Opiekę weterynaryjną sprawował będzie wybitny specjalista z zakresu chorób trzody chlewnej dr Marian Porowski.

- Jestem zadowolony z doboru partnerów w nowym obiekcie hodowlanym – komentuje Stanisław Niemyjski z Choice Genetics – Gwarantują, że proces hodowli będzie niezwykle efektywny, a w efekcie otrzymamy materiał hodowlany najwyższej jakości, czyli zrealizuje się najważniejszy cel nowej chlewni – dodaje.

Dzięki zastosowaniu systemu centralnego mycia, dostarczonego przez firmę Czysta Polska z Tarnowa Podgórnego możliwe jest mycie kilku pomieszczeń w różnych budynkach w tym samym czasie, co ma istotne znaczenie przy tygodniowym systemie produkcji, dlatego też we wszystkich pomieszczeniach zostanie wdrożona zasada CPP – CPP.

- Zastosowane rozwiązania technologiczne, zootechniczne oraz weterynaryjne gwarantują nie tylko doskonałe wyniki produkcyjne i dobrostan właściwy poszczególnym grupom zwierząt, ale nade wszystko najwyższe z możliwych standardy ochrony środowiska. To jeden z ważniejszych aspektów tej inwestycji. - dodaje inwestor Dariusz Jankowiak

Ferma została wybudowana przy współpracy z polskimi firmami specjalizującymi się w podobnych inwestycjach. Najważniejsze z nich to Kanus, Pro Invest, Recticel oraz Wiązary Burkietowicz. Całkowity koszt inwestycji to blisko 9 mln złotych, które w części zostały sfinansowane przez Credit Agricole Polska.

ccd

Centrum Genetyczne
Smólniki Osieckie
62-613 Osiek Mały
tel. +48 504 047 349
tel. +48 504 047 577
e-mail: cpn@choice-genetics.com