Aktualności

Grupa Grimaud

logo grimaud

Stabilność marki CHOICE GENETICS gwarantuje obecność w ramach operującej globalnie GRUPY GRIMAUD, specjalizującej się w genetyce wielu gatunków zwierząt. Zaplecze naukowe i kapitałowe grupy zapewnia ciągły postęp genetyczny świń, w oparciu o najnowszą wiedzę naukową, zweryfikowaną na fermach hodowlanych całego świata.

Czytaj więcej

F1 NAIMA 2.0 to nowa generacja jednej z najpopularniejszych loch na świecie. 20 kwietnia nastąpiło uroczyste otwarcie fermy mulitplikacyjnej reprodukującej materiał genetyczny F1 NAIMA 2.0 na potrzeby Choice Genetics, producenta lochy. To pierwsza ferma w Polsce, która będzie reprodukowała lochę nowej generacji. Zasiedlenie fermy stadem 749 loch Gallia nastąpiło kilka dni później. Loszki F1 NAIMA 2.0 w sprzedaży znajdą się w połowie 2018 roku.

Ponad 600 największych hodowców trzody z terenu całej Polski wzięło udział w otwarciu fermy w Kołaczkowicach, w województwie wielkopolskim. Grono gości uzupełniali przedstawiciele firm wykonawczych związanych z budową fermy oraz jej dalszym funkcjonowaniem, w tym Stanisław Niemyjski prezes zarządu Choice Genetics Polska, Adam Zaleski dyrektor generalny De Heus Polska oraz Stanisław Szczebelski prezes zarządu firmy Polnet. Nie zabrakło samorządowców, przedstawicieli gmin i powiatów z regionu rawickiego oraz proboszcza Kołaczkowic.

ferma

Właścicielem Gospodarstwa Rolnego Kołaczkowice jest Dariusz Jankowiak, doświadczony hodowca z rodziny o wieloletnich tradycjach rolniczych i hodowlanych, który produkcją trzody zajmuje się od 20 lat, prowadząc zarówno hodowlę w cyklu zamkniętym, jak i tucz towarowy. Reprodukcja zwierząt hodowlanych dla firmy genetycznej to jego pierwsza inwestycja. Genetyka Choice Genetics jest mu jednak doskonale znana.

- Na genetyce Choice Genetics pracuję od wielu lat, zależy mi na produkcji jak najlepszego materiału hodowlanego – podkreślał właściciel fermy podczas powitalnego wystąpienia – To bardzo dobra genetyka, sprawdzona w polskich warunkach środowiskowych, dająca gwarancje rozwoju polskiej hodowli – dodawał.

Dariusz Jankowiak Inwestor

Loszki towarowe nowej generacji F1 NAIMA 2.0 produkowane będą w oparciu o stado loch GP GALLIA oraz nasienie knurów GP REDONE, dostarczane ze stacji unasieniania loch w Smólnikach Osieckich, należącej do Choice Genetics. Zakładana roczna skala produkcji F1 NAIMA 2.0 to 4500 loch.

F1 NAIMA to najważniejszy produkt w ofercie firmy. Loszki te cechuje plenność, wysoka masa urodzeniowa i przeżywalność prosiąt, niskie koszty produkcji prosiąt (pobór paszy/prosię odsadzone) oraz długa użytkowość rozpłodowa. Hodowcy podkreślają także jej bezobsługowość i łatwe wyproszenia. Najlepsi wg producenta, przekraczają wynik 34 prosiąt od lochy w roku.

F1 NAIMA 2.0 to efekt programu selekcji uruchomionego w 2014 roku. W jego rezultacie locha została udoskonalona, poprawiony został szereg wskaźników kluczowych z punktu widzenia ekonomiki hodowli. M.in. średnioroczny postęp u lochy zaobserwowany dla plenności to +0,4 prosiaka na miot (14,5 na miot). Tak samo, jeśli chodzi o wskaźnik odsadzenia, wzrost + 0,4% (13,3 na miot). Pierwsze lochy nowej generacji - z francuskich hodowli -, są już na polskich fermach i zbierają pozytywne opinie hodowców. To wzrost zainteresowania lochą NAIMĄ stoi za inwestycją w Kołaczkowicach.

- Popyt na F1 NAIMA 2.0 przekracza nasze aktualne możliwości podażowe - uzasadniał w swoim wystąpieniu Stanisław Niemyjski Prezes Zarządu Choice Genetics Polska. – Dlatego cieszymy się bardzo, że kolejna ferma dołączyła do naszych obiektów reprodukcyjnych. Doświadczenie hodowlane właściciela, Pana Dariusza Jankowiaka stanowi gwarancję produkcji najwyższej jakości loszek. F1 NAIMA 2.0 z fermy w Kołaczkowicach w sprzedaży znajdzie się już w połowie 2018 roku. - dodawał.

Wszystkie zalety nowej generacji loch, szczegóły programu selekcji, koncentrującego się poza plennością również na poprawie wskaźnika FCR, przyrostach dobowych i jakości umięśnienia tuszy oraz nowych metod oceny genomu i systemów statystycznych do analizy danych, zostały przedstawione przybyłym hodowcom podczas prezentacji pt. „Znaczenie genetyki w efektywnej produkcji świń”, którą wygłosił prezes zarządu Stanisław Niemyjski. Zainteresowanie lochą spowodowało, że doradcy genetyczni Choice Genetics jeszcze długo kontynuowali rozmowy przy stoisku reklamowym.

W swoim wystąpieniu prezes Niemyjski zaprezentował również aktualną platformę badawczo-rozwojową Choice Genetics. Programy selekcji zarówno przy liniach matecznych jak i ojcowskich skupiają się na wskaźniku wykorzystania pasy [FCR], jakości tuszy oraz wytrzymałości i odporności zwierząt. Szeroko przedstawiona została technologia badań za pomocą tomografu komputerowego, którą Choice Genetics jako pierwsza firma genetyczna na świecie zaczęła stosować na ogromną skalę, obejmując nimi dziś populację 30 000 świń. Hodowcy mieli okazję obejrzeć film prezentujący obrazowanie tuszy świńskiej skanerem komputerowym.

Następnie przyszedł czas na wystąpienie Krzysztofa Świątka z firmy De Heus Polska, który reprezentował działu rozwoju agrobiznesu AGRA-MATIC, wspomagający inwestora w przejściu przez cały proces inwestycji: od pomysłu, aż do realizacji. Specjalista ds. techniczno-inwestycyjnych De Heus wygłosił ciekawy wykład pod tytułem „Proces inwestycyjny – od pomysłu, do realizacji razem z De Heus”, w którym wskazał pułapki inwestycji budowy i rozbudowy ferm hodowlanych oraz wskazówki jak je ominąć.

goście

Kulminacyjnym punktem otwarcia fermy było rozlosowanie nagrody głównej knura EBX, oczywiście genetyki Choice Genetics. Poruszenie widoczne podczas losowania, każe domniemywać, że dla wielu producentów trzody, knur EBX był głównym celem przyjazdu. Nic dziwnego, ponieważ dostępny dopiero od kilku miesięcy na rynku polskim knur, to światowy lider wskaźnika FCR. Zainteresowanie nasieniem knura EBX, które od początku roku można kupić w centrum genetycznym Choice Genetics w Smólnikach Osieckich, rośnie z miesiąca na miesiąc, a pierwsze wyniki produkcyjne z jego udziałem hodowcy oceniają bardzo pozytywnie.

Hodowcą, do którego uśmiechnęło się szczęście podczas losowania okazał się Michał Wojewódzki, prezes grupy producentów trzody, która… od wielu lat pracuje na genetyce Choice Genetics!

knur ebx wojewódzki

Producenci trzody, którzy zjechali do Kołaczkowic mieli następnie możliwość zwiedzenia fermy w towarzystwie przedstawicieli firm wykonawczych. Dobierając partnerów do współpracy inwestor postawił na sprawdzone rozwiązania i firmy będące dla niego gwarancją wysokiej jakości oraz profesjonalizmu w utrzymaniu najwyższych standardów na fermie.

Na nowym obiekcie inwestor zdecydował się wdrożyć program żywienia na sucho, który opracowała firma De Heus, od 25 lat wspierająca rozwój polskiego rolnictwa oraz oferująca rozwiązania żywieniowe i biznesowe „szyte na miarę” potrzeb hodowców. Ten producent pasz będzie zaopatrywał obiekt w pasze pełnoporcjowe dla loszek hodowlanych, loch prośnych i karmiących oraz prestartery odsadzeniowe i poodsadzeniowe dla prosiąt.

W zakresie wyposażenia technicznego inwestor skorzystał z oferty firmy Polnet, która wyposażyła fermę w najnowsze technologie i rozwiązania produkcyjne. W sektorze krycia zwierzęta będą utrzymywane na ruszcie betonowym i posadzce betonowej, na porodówce w systemie bezściółowym, na tzw. pełnym ruszcie, a na odchowalni na ruszcie plastykowym. W całym budynku pasza zadawana jest automatycznie, paszociągiem, a wentylacja posiada płynną regulację pracy wentylatorów Multifan. Powietrze do sektorów dostaje się z zewnątrz budynku, dodatkowo zastosowano system jego schładzania. Na porodówce oprócz ogrzewania miejsc dla prosiąt systemem wodno-podłogowym, zamontowano dodatkowo system nagrzewnic.

ferma wnętrze

Ogromny nacisk położono na bioasekurację. Cały kompleks został szczelnie ogrodzony. Wejście do fermy odbywać się będzie poprzez śluzy sanitarne. Opiekę weterynaryjną sprawował będzie wybitny specjalista z zakresu chorób trzody chlewnej dr Marian Porowski. Dzięki zastosowaniu systemu centralnego mycia, dostarczonego przez firmę Czysta Polska z Tarnowa Podgórnego możliwe jest mycie kilku pomieszczeń w różnych budynkach w tym samym czasie, co ma istotne znaczenie przy tygodniowym systemie produkcji, dlatego też we wszystkich pomieszczeniach zostanie wdrożona zasada CPP – CPP.

- Zastosowane rozwiązania technologiczne, zootechniczne oraz weterynaryjne gwarantują nie tylko doskonałe wyniki produkcyjne i dobrostan właściwy poszczególnym grupom zwierząt, ale nade wszystko najwyższe z możliwych standardy ochrony środowiska. To jeden z ważniejszych aspektów tej inwestycji. - dodaje inwestor Dariusz Jankowiak.

Do dyspozycji hodowców byli również przedstawiciele firm: Kanus [m.in. zbiornik na gnojowicę oraz fundamenty żelbetowe pod silosy i pod zbiornik na wodę.], Wiązary Burkietowicz [montaż 5000 m2 konstrukcji dachu], Recticel Polska [płyty termoizolacyjne], ProInvest [m.in. zestawy hydroforowe; przepompownie gnojowicy; układy mieszające gnojowicy], Czysta Polska [system centralnego mycia].

– Jestem zadowolony z doboru partnerów w nowym obiekcie hodowlanym – komentuje Stanisław Niemyjski z Choice Genetics – Gwarantują, że proces hodowli będzie niezwykle efektywny, a w rezultacie otrzymamy materiał hodowlany najwyższej jakości. Zrealizowany zostanie najważniejszy cel nowej chlewni. – dodaje.

            partnerzy

Centrum Genetyczne
Smólniki Osieckie
62-613 Osiek Mały
tel. +48 504 047 349
tel. +48 504 047 577
e-mail: cpn@choice-genetics.com