Aktualności

Grupa Grimaud

logo grimaud

Stabilność marki CHOICE GENETICS gwarantuje obecność w ramach operującej globalnie GRUPY GRIMAUD, specjalizującej się w genetyce wielu gatunków zwierząt. Zaplecze naukowe i kapitałowe grupy zapewnia ciągły postęp genetyczny świń, w oparciu o najnowszą wiedzę naukową, zweryfikowaną na fermach hodowlanych całego świata.

Czytaj więcej

Stałą cechą dzisiejszych czasów jest ogromne przyspieszenie we wszystkich obszarach życia - pisze Stanisław Niemyjski prezes zarządu Choice Genetics w nowym wydaniu Przewodnika w Nowoczesnej Hodowli.

 Stałą cechą dzisiejszych czasów jest ogromne przyspieszenie we wszystkich obszarach życia. Rozwój technologiczny jest tego najlepszym przykładem i zarazem jego główną determinantą. Technologia wpływa na nasze życie codzienne, na szybkość rozwoju i postępu w innych sferach, w tym biznesu i nauki. Postęp jeszcze nigdy był tak szybki, jak to dziś możemy zaobserwować, co więcej, oddziaływuje również na sferę genetyki. 

Grupa Grimaud ma tego świadomość. Naszą odpowiedzią na te zmiany jest Platforma Genetech [art. „GENETECH By Grimaud”– co to takiego? Ze str7], która jest filarem strategii grupy na najbliższe trzy lata [art. „Wizja 2020” str.4]. Startegi, która ugruntuje pozycję Choice Genetics jako jednego z trzech światowych liderów genetyki trzody chlewnej. Nie mam co do tego żadnych wątpliwości.

Zmiany w zakresie selekcji, udoskonalone systemy do zaawansowanej analizy ogromnych ilości danych statystycznych [BIG DATA], najnowsze metody z zakresu genetyki ilościowej, czy oceny tusz tomografem komputerowym. Dzięki tym narzędziom genetycy Choice Genetics potrafią dokonywać postępu genetycznego każdego roku.

Narzędzia te zaprzęgnięte do programu NAIMA 2.0, najważniejszego programu Choice Genetics w ostatnich latach, przyniosło już wyraźny postęp. Udoskonalono kluczowe z punktu widzenie ekonomiki produkcji trzody parametry. W przypadku prosiąt urodzonych osiągnięto wzrost +0.4 prosiaka na miot [14,5 na miot], a w przypadku odsadzonych +0,4 prosiaka na miot [13,3 na miot].

To nie wszystkie pozytywne cechy nowej lochy. Pierwsze NAIMY nowej generacji - z francuskich hodowli -, są już na polskich fermach i zbierają bardzo pozytywne opinie hodowców we wszystkich wymiarach. Nie boimy się mówić, że to locha niemal doskonała. Zapraszam do lektury artykułu „Nowy wymiar postępu – NAIMA 2.0”, [str 5] w którym szerzej opisujemy szczegóły tego fascynującego programu i jego dotychczasowe efekty.

NAIMA 2.0 budzi ogromne zainteresowanie w terenie i to rosnący popyt stoi za inwestycją w Kołaczkowicach, która jest bohaterem tego wydania „Przewodnika w Nowoczesnej Hodowli”. To pierwsze ferma w Polsce, na której będzie reprodukowany materiał hodowlany NAIMA 2.0 z przeznaczeniem do sprzedaży polskim hodowcom.

Bez tytułu

Właścicielem Gospodarstwa Rolnego Kołaczkowice jest Dariusz Jankowiak, doświadczony hodowca z rodziny o wieloletnich tradycjach rolniczych i hodowlanych, który produkcją trzody zajmuje się od 20 lat, w tym od wielu lat na genetyce Choice Genetics. Jego doświadczenie stanowi gwarancję, że materiał hodowlany z nowej fermy będzie najwyższej jakości. Już wkrótce sami będziecie mogli się przekonać. Ferma już pracuje, a w sprzedaży loszki 2.0 znajdą się od połowy 2018 roku. Na otwarcie fermy przybyło ponad 600 producentów trzody z terenu całej Polski. Wśród nich spora grupa tych, którzy stoją przed inwestycjami w nowe obiekty hodowlane. Sprzyjało to konkretnym rozmowom, które pokazały, że Polscy hodowcy są coraz lepiej przygotowani do tego typu inwestycji. Zbierają informacje, porównują. Rynek dostawców znają bardzo dobrze. Frekwencja podczas mojej prelekcji o znaczeniu genetyki dla efektywnej produkcji oraz przedstawiciela działu Agra-Matic firmy De Heus, w temacie pułapek budowy i rozbudowy ferm hodowlanych zaskoczyła chyba wszystkich. To dobry prognostyk, zwielokrotniający szansę na powodzenie takich inwestycji.

W tym wydaniu Przewodnika warto zwrócić uwagę także na artykuł „Choice Genetics Vietnam – Partnerem projektu „Porc du Mékong” [str. 9]. Wieprzowina z Mekongu to wspólne przedsięwzięcie trzech firm z obszaru genetyki świń, żywienia oraz przetwórstwa i dystrybucji, którego projektu jest promowanie innowacyjnej, zrównoważonej i efektywnej ekonomicznie hodowli świń oraz produkcji wieprzowiny. To świetny przykład pionowej integracji, swoistego klastra, który może być odpowiedzią na potrzeby dzisiejszego europejskiego rynku.

Bez tytułu

Jak zawsze staramy się w Przewodniku zauważać realne problemy z terenu i na nie odpowiadać. Dziś głos Olgi Kamińskiej, naszego doradcy ds. produkcji, która wraca do wydawałoby się nieaktualnego już pytania: „Inseminacja, czy krycie naturalne? [str 16]. Olga zestawia plusy i minusy tych dwóch metod reprodukcji i nie pozostawia wątpliwości, że krycie naturalne jest niewłaściwą praktyką hodowlaną, która pozbawia hodowcę korzyści płynących z postępu genetycznego. W kontekście programu NAIMA 2.0, o którym dużo w tym wydaniu piszemy staje się dodatkowo oczywiste.

Właściwie prowadzony remont w stadzie i właściwy dobór oraz zmienność knurów inseminacyjnych przekładają się na lepsze efekty ekonomiczne w produkcji. Takim nowoczesnym zapleczem mogą być tylko renomowane centra genetyczne, oferujące nasienie wybitnych ras świń, najwyższej jakości i o gwarantowanej płodności. To oczywista, oczywistość jak mawiał klasyk.

Zakończę jednak odwołaniem do innego klasyka, prekursora nowoczesnego przemysłu i organizacji produkcji Henry Forda, który mawiał „Wszystko można robić lepiej, niż robi się dzisiaj”. Dziś to o tyle proste, że narzędzia ku temu są na wyciągnięcie ręki.

Zapraszam do lektury Przewodnika w Nowoczesnej Hodowli - kliknij lin lub zdjęcie!

Stanisław Niemyjski

Prezes Zarządu

Choice Genetics Polska

Centrum Genetyczne
Smólniki Osieckie
62-613 Osiek Mały
tel. +48 504 047 349
tel. +48 504 047 577
e-mail: cpn@choice-genetics.com